Co mnie cieszy, a co nie?

Komentuje:Przemysław Trawa

wiceprezes Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich

Polska to dla turysty ze świata kraj jeszcze nie odkryty, który wymaga intensywnej kreacji skojarzeń. Niestety, podejmowane do tej pory próby stworzenia takich skojarzeń, które jednoznacznie i pozytywnie identyfikowałyby nasz kraj w szerokim świecie nie powiodły się.

Kto Polskę odwiedza? W dużej części jest to turystyka biznesowa. W celach rekreacyjnych przyjeżdża Polonia. Niemcy poszukują u nas śladów kraju swego dzieciństwa. To za mało!

Potrzebujemy rozwoju turystyki przyjazdowej. Dlatego też, postanowiliśmy uruchomić i rozwijać targi Tour Salon, które w tym roku święcą swoje dziesięciolecie. Jednym z głównych celów tych targów jest właśnie promocja turystyki przyjazdowej. Służą one tym samym rozwojowi polskiego eksportu.

Osobiście uważam, że promocja regionów jest równie ważna jak promocja całego kraju. Jeżeli na Tour Salonie występuje Austria to promuje Koryntię, Tyrol czy inne regiony. Francja zaprasza turystów do zwiedzania Bretanii, Prowansji, Paryża i zamków nad Loarą. Polska powinna także zapraszać turystów do przyjazdu po to, aby odwiedzali poszczególne regiony. Mazury mają już swój własny wizerunek. Podobnie Tatry. Niestety, gorzej jest z innymi regionami.

Zmiana podziału administracyjnego kraju jaka dokonała się w tym roku wpłynęła na nasze działania akwizycyjne. Odczuliśmy to szczególnie w pierwszym okresie, kiedy nie bardzo było wiadomo, kto w danym regionie jest przywódcą odpowiedzialnym za rozwój turystyki. Trzeba jednak tutaj podkreślić, że reforma administracyjna stwarza duże perspektywy dla lepszej identyfikacji regionów, co będzie miało istotny wpływ na dalszy rozwój polskiej turystyki. Pragnę przy tym dodać, że problem przywództwa nie jest specyficzny tylko w Polsce i dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej. Będzie o tym mowa podczas towarzyszącej targom Tour Salon konferencji organizowanej pod patronatem Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki we współpracy z Katedrą Turystyki Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

Cieszy mnie przede wszystkim ilość wydarzeń podczas wszystkich dni trwania targów Tour Salon. W czwartek 21 br. - konferencja pt. "Współczesne wymagania a nowoczesne technologie i rozwiązania w hotelarstwie - HOTEL 2000". W piątek - forum informacyjne "Budownictwo dla Sportu". W sobotę - seminarium "Turystyka rowerowa - czynnikiem rozwoju lokalnego i regionalnego w zintegrowanej Europie" organizowane przez firmę Menedżer Marek Turystycznych - Turystyka aktywna, rekreacyjna i specjalistyczna. Patronat nad tym seminarium objął Urząd Kultury Fizycznej i Turystyki. Podałem tylko niektóre imprezy z bogatego targowego programu. I jak już wspomniałem, właśnie to bogactwo imprez cieszy mnie najbardziej.

Cieszy mnie także połączenie Tour Salonu z Bicyklem, dzięki któremu targi rowerowe znalazły swoje optymalne miejsce w naszym kalendarzu imprez wystawienniczych. Tym bardziej, że w tym roku przejechałem rowerem po Mazurach i Wielkopolsce ponad 500 km. Zwiedziłem wiele gospodarstw agroturystycznych, które mogą być przykładem atrakcyjnej propozycji rozwoju dla niektórych rodzin na polskiej wsi. A to cieszy mnie szczególnie.

Turystyka i rowery na salonach MTP

Gdzie na urlop?

Już po raz dziesiąty w dniach od 21 do 24 bm. w Poznaniu odbędzie się Międzynarodowy Salon Turystyczny TOUR SALON. Równolegle na terenach wystawowych trwać będzie kolejna edycja Międzynarodowych Targów Rowerowych BICYKL.

Przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych przyniósł w naszym kraju powstanie prawdziwego rynku turystycznego, a odnotowywane wyniki pokazały, że turystyka stanowi jedną z największych i najbardziej obiecujących gałęzi gospodarki Polski.

Dziesiąta edycja poznańskiej imprezy - TOUR SALON '99 - zgromadzi blisko 600 wystawców, których ekspozycje przygotowane zostaną na powierzchni ponad 7.000 m2.

Swój udział w targach zgłosili wystawcy z 35 państw, oficjalne wystąpienia narodowe przygotują Austria, Bułgaria, Czechy, Francja, Hiszpania, Holandia, Indie, Indonezja, Malta, Polska, Portugalia, Rumunia, Singapur, Szwecja, Tunezja, Turcja, Węgry i Włochy.

Na targach reprezentowane będą wszystkie regiony (nowe województwa) Polski.

Krajem partnerskim w tym roku będzie Austria. Jako regiony partnerskie zaprezentują się województwa wielkopolskie i zachodniopomorskie.

TOUR SALON '99 będzie można zwiedzać godzinach 9.00-17.00.

Pierwsze dwa dni targów, a więc 21 i 22 października, będą dniami dla profesjonalistów zaproszonych przez wystawców i organizatorów. W tym roku po raz pierwszy na TOUR SALONIE weekend przeznaczony będzie głównie dla końcowych odbiorców turystycznej oferty, a więc dla indywidualnych turystów. Z myślą o nich bilety wstępu na targi w te dni (23 i 24 października) będą sprzedawane w specjalnej, niższej cenie.

Równolegle odbywać się będą Międzynarodowe Targi Rowerowe BICYKL. Będzie można na nich zobaczyć rowery różnych typów oraz części, osprzęt, narzędzia i akcesoria rowerowe, a także rehabilitacyjny sprzęt rowerowy.

W targach będzie uczestniczyć około 50 wystawców z Polski oraz Tajwanu, Holandii, Niemiec. Są to m.in.: ARKUS, CIECH-STOMIL EURO-BIKE PRODUCTS, EUROWER, GIANT POLSKA, HOLLAND MECHANICS, ILTRANS (Mercedes), KROSS, MARVEL, PEUGEOT, Smorawiński (BMW), VICTUS.

W targowej ofercie znajdą się rowery krajowe i zagraniczne, górskie, trekkingowe, turystyczne, sportowo-wyścigowe, dziecięce oraz treningowo-rehabilitacyjne. Wystawcy zaprezentują m.in. pojazdy renomowanych marek: CANONDALE, EURO-BIKE, FOCUS, GIANT, KANDS, MONGOOSE, OLPRAN, SCORPIO, SUPERIOR, TERRA-FOX, TERRANO, TORNADO, TOWSEND, WHEELS. Akcesoria i części zaprezentują firmy: FALCON EYE, SELLE-ROYAL, SHIMANO, SIGMA SPORT, VITTORIA.

Na targach będą także obecni przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Branży Rowerowej. Podczas targów nastąpi rozstrzygnięcie zorganizowanego przez miesięcznik "bikeBoard" konkursu "Rower Marzeń Naszych Czytelników". ,,Rower marzeń" zostanie wybrany na podstawie ankiet wypełnionych przez czytelników czasopisma.

W sobotę, 23 października odbędzie się seminarium ,,Turystyka rowerowa - czynnikiem rozwoju lokalnego i regionalnego w zintegrowanej Europie" zorganizowane przez firmę Menedżer Marek Turystycznych - turystyka aktywna, rekreacyjna i specjalistyczna. Patronat nad seminarium objął Urząd Kultury Fizycznej i Turystyki.

Sportowym wydarzeniem tegorocznych targów będzie niewątpliwie kryterium uliczne o Puchar Prezesa Zarządu MTP.

Zmniejsza się liczba przyjazdów jednodniowych

Turyści zastępują handlowców

Najważniejszym dla Polski rynkiem, generującym największą część popytu turystycznego, pozostają Niemcy (4,2 mld USD). Wzrosły wpływy z rynku rosyjskiego, czeskiego, słowackiego, ale także francuskiego i wybranych krajów zamorskich. Na stabilnym poziomie utrzymały się wpływy ze Skandynawii, Wielkiej Brytanii i Austrii.

Przyjazdy turystów do Polski

W 1998 roku przyjechało do Polski 88,6 mln cudzoziemców (wzrost o 1% w porównaniu z rokiem 1997). Spadła liczba przyjazdów z Białorusi (o 31%) i z Ukrainy (o 9,8%), wzrosły przyjazdy z Niemiec (o 4%), Słowacji, ale i z krajów z Polską nie sąsiadujących, takich jak Finlandia (o 20%), Holandia (o 12%), Szwecja (o 10%), Norwegia (o 8%), Wielka Brytania (o 7%). Nadal wzrasta liczba przyjazdów z USA (o 13%) oraz z Izraela (o 3%). W liczbach bezwzględnych: najwięcej przyjechało do Polski Niemców (47.172,2 tys.), Czechów (15.102,1 tys.) i Słowaków (4.351,2 tys.).

18.780 tysięcy gości zagranicznych skorzystało w Polsce z przynajmniej jednego noclegu. I tu na I miejscu są także turyści z Niemiec. Zmniejsza się udział przyjazdów w interesach i "po zakupy", wzrasta udział przyjazdów wypoczynkowych, a co za tym idzie średnia długość pobytu turystów zagranicznych w Polsce. W 1998 roku po raz pierwszy przychody z turystyki pochodziły w większym stopniu od turystów (blisko 55%) niż od gości jednodniowych.

Wyjazdy Polaków za grani

Liczba wyjazdów Polaków za granicę wciąż wzrasta (z 48,6 mln do 49,3 mln), choć nie jest to już wzrost tak dynamiczny jak w początkach lat 90. Polacy wyjeżdżają najczęściej do Niemiec i innych krajów sąsiednich, głównie w ramach wyjazdów jednodniowych.

7,6 mln wyjazdów zagranicznych Polaków miało cele typowo turystyczne. Polscy turyści najczęściej wyjeżdżali do Niemiec (2,8 mln), do Czech (0,9 mln) i do Włoch (0,9 mln). Kolejne miejsca w rankingu najczęściej przez Polaków odwiedzanych miejsc zajmują Słowacja i Francja (0,7 mln), Austria (0,6 mln), Hiszpania (0,5 mln), Wielka Brytania (0,3 mln). Następne na liście popularnych kierunków są (po 0,2 mln) Węgry, USA, kraje byłego ZSRR, Belgia, Holandia, Szwecja. Wreszcie po 0,1 mln Polaków odwiedziło Danię, Turcję, Grecję, Norwegię, Tunezję.

Częstotliwość odwiedzania krajów sąsiednich wynikała m.in. z przejazdów tranzytowych, przede wszystkim na południe Europy (wzrost o 7,2% w stosunku do ubiegłego roku). W sumie 51% turystów z Polski, jako cel podróży wybierało południe Europy, a 42% - zachód.

Polacy nadal często podróżują samochodem osobowym (68%). Wzrosła liczba podróży lotniczych (o 21% w stosunku do roku ubiegłego). W roku 1998 Polacy wydali łącznie na turystykę 4,4 mld USD.

Żródło: materiały MTP

Trudna sztuka pokazywania uroków krajobrazu i zabytków

Jury oceni filmy o podróżach

II Międzynarodowy Przegląd Filmów Turystycznych i Turystyczno-Gospodarczych TOUR-FILM '99 jest jednym z punktów programu tegorocznego Międzynarodowego Salonu Turystycznego TOUR SALON.

Celem organizatorów - Międzynarodowych Targów Poznańskich i firmy Astra TV Studio - było zgromadzenie i przedstawienie filmów o tematyce turystycznej, wyprodukowanych przez telewizję publiczną i stacje komercyjne, a także urzędy i samorządy, instytucje oraz biura turystyczne.

W tym roku organizatorzy zgromadzili 50 filmów, do przeglądu zakwalifikowano ponad 30. Oceniane one będą w dwóch kategoriach - filmy turystyczne i filmy turystyczno-gospodarcze - przez jury w składzie: prof. Grzegorz Gołembski, Akademia Ekonomiczna w Poznaniu, Katedra Turystyki, prof. Stefan Bosiacki, prorektor Akademii Wychowania Fizycznego, Wydział Turystyki i Rekreacji, Andrzej Dziedzic, szef reportażu TVP 1, Andrzej Cudak, dyrektor programowy PTV, Wojciech Szeląg, Polsat, Edward Miszczak, TVN, Waldemar Wandowicz, Urząd Kultury Fizycznej i Turystyki, Jacek Łuczak, Gazeta Wyborcza, Jan Paweł Piotrowski, zastępca redaktora naczelnego TTG Poland.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom przeglądu będzie miało miejsce - 21 października br. o godzinie 18.00.

Wybrane filmy tegorocznego przeglądu będą prezentowane w sobotę (w godz. 11.00-15.00) i w niedzielę (12.00-15.00) w sali konferencyjnej World Trade Center Poznań w pawilonie 25.